grass tutorial

Kullandığımız programlar 3ds max ve vray.Çalışmamıza başlamadan önce bir ağaç modellememiz gerekiyor veya hazır bir ağaç ekleyebilirisniz.Önce bir plane çiziyoruz.Soldaki menüden segmentlerimizi artırıyoruz.Ardından modify menüsünden edit mesh ekliyoruz.Edit mesh vertex bölümünü tıklıyoruz.

Edit mesh vertex bölümünü tıklıyoruz.Plane üzerindeki vertexleri asılıyoruz ve içimizden geldiği şekilde ağacımız için bir tepe yapıyoruz.Segment sayısı az olduğu için low poly şeklinde devam ediyoruz.Tepemizi yaptıkdan sonra hızlı bir şekilde sonuca gitmek için modify menüsünden mesh smooth ekliyoruz.

modelemiz yumuşak bir görüntü alıyor.

Şimdi klavyeden “m” tuşuna basıyoruz ve material editor menüsünü açıyoruz burdan diffuse bölümünde yeşil bir kaplama giriyoruz.Bu kaplama çim olabilir.

Kaplamamızı modelimizin üzerine sürüklüyoruz.Ve modify menüsünden UVW Mapping ekliyoruz.Ardından gizmoyu seçiyoruz ve alt menüdeki box seçeneğine tıklıyoruz.Şimdi ise faremizin sağ tuşuna basarak scale seçeniği işaretliyoruz ve seçili modelimizin üzerinde kaplamamızı ideal boyutunu ayarlıyoruz.

Sıradaki işlemimiz çim yapmak.Bunun için modelimizi seçiyoruz ve modify menüsünden “Hair and fur (WSM) ekliyoruz.Alt menüsünden tools ve onun altındaki “Presets” load diyoruz.Burdan “tall grass” seçiyoruz.Çimimiz eklendi.

Resimde göründüğü gibi çimimiz büyük veya küçük olabilir.Bunun için çimimizi istediğimiz boyutlara getirmemiz gerekir.

Modelimizi seçiyoruz ve soldaki eklediğimiz hair and fur alt menüsündeki general parameters bölümündeki değerleri giriyoruz.Burda çimimizin özelliklerini giriyoruz.Sıklık, genişlik, büyüklük gibi değerleri giriyoruz.

Şimdi ağacımızı tepemize yerleştirelim ve vray fiziksel kameramızı yerleştirelim.Ardından sun light güneşimizi ayarlıyoruz.Geliş açısını ve ışığı nereye vurmasını isterseniz öyle ayarlayın.

Render ayarlarını resimlerdeki gibi yapıyoruz.

İyi çalışmalar..